After the stroke

Jill Bolte Taylor, neurolog, badaczka mózgu doświadczyła "na własnej skórze" jak to jest mieć wylew. Opisuje swoje doznania z dnia, w którym to się zdarzyło oraz konsekwencje emocjonalne oraz poznawcze "wyłączenia" lewej półkuli mózgowej. Jej opowieść w genialny sposób prezentuje różnice pomiędzy pracą prawej i lewej półkuli mózgu.



http://www.ted.com/talks/jill_bolte_taylor_s_powerful_stroke_of_insight.html

A różnica i podział funkcji pomiędzy nimi wydaje się absolutnie zasadnicza.
Lewa półkula jest: naukowa, matematyczna, schematyczna, woli to, co znajome, kategoryzuje i porządkuje świat, jest dokładna i linearna. Analityczna, strategiczna, praktyczna.Wszytsko kontroluje. Posługuje się językiem. Kalkuluje i rozwiązuje równania. Bawi sie liczbami. Jest porządkiem, logiką. Realistyczna. Indywidualistyczna - utożsamia się z pojedynczym podmiotem poznającym i wydziela go z otaczającej rzeczywistości jako niepowtarzalne INDYWIDUUM. Wie dokładnie kim jest i oddziela siebie od świata.
Prawa półkula jest kreatywnym "wolnym duchem", współczującym i zmysłowym, źródłem śmiechu, smaku. Odczuciem piasku pod stopami. Ruchem. Żywymi kolorami. Pobudza do twórczości. Nakłania do zamalowania pustych miejsc. Jest bezgraniczną wyobraźnią, sztuką, poezją. Odczuwa i czuje. Jest wszechogarniająca - rozmywa granice pojedynczej osoby - łączy się i współbrzmi ze WSZYSTKIM.




W sieci można spotkać wiele ciekawych wizualizacji na ten sam temat, podkreślających specyficzny podział funkcji poznawczych mózgu.


Ale czy rzeczywiście mamy do czynienia z tak absolutnym i bezwzględnym podziałem? 


Ludzki mózg anatomicznie wyraźnie dzieli się na prawa i lewą półkulę, co przez lata inspirowało i uzasadniało tę bardzo nośną koncepcję prawego i lewego mózgu - lewego kontrolującego logikę i prawego odpowiedzialnego za działania twórcze. Według Elizabeth Waters - jest to jednak mit nie potwierdzony dowodami naukowymi. Jak zrodziła się ta idea i na ile odbiega od faktów - Waters wyjaśnia w wykładzie dla TED: mit lewej i prawej półkuli z animacją Daniela Graya.




Popular Posts