Optymistyczne nastawienie


Inklinacja pozytywna (positivity bias) to skłonność do formułowania raczej pozytywnych niż negatywnych ocen innych ludzi, siebie samego, obiektów społecznych i świata w ogóle. Potocznie nazywamy tą skłonność "optymizmem". Psychologowie określają ją niekiedy "efektem Polyanny".

Ludzie z reguły przeceniają stopień osobistej kontroli nad biegiem wydarzeń i pozostają raczej w pozytywnym niż negatywnym nastroju. Zdecydowana większość osób biorących udział w badaniach psychologicznych:

  •          twierdzi, że czuje się bardzo lub dość szczęśliwa

  •          przewiduje raczej pozytywne niż negatywne scenariusze swego dalszego życia

  •          zwraca uwagę raczej na przyjemne niż przykre strony rzeczywistości



Przejawy optymistycznego nastawienia można odnaleźć we wszystkich niemal dziedzinach aktywności człowieka. Interesujące jest, że w badaniach takie rozkłady odpowiedzi są charakterystyczne nie tylko dla populacji generalnej ale występują wśród osób upośledzonych, nieuleczalnie chorych, kalekich, czyli – w odbiorze potocznym w jakiś sporób „nieszczęśliwych”.

Badanie Camerona z 1973 roku potwierdziło, że dzieci upośledzone w rozwoju i osoby ociemniałe czują się równie szczęśliwe jak osoby z dobranych grup kontrolnych. Większość ludzi przecenia swoje szczęście w porównaniu z innymi osobami, jak i w odniesieniu do własnych doświadczeń emocjonalnych z przeszłości. Zazwyczaj także ludziom wydaje się, że czują się lepiej niż inni.
Ciekawy wykład na temat optymistycznego nastawienia (the optimism bias) oraz jego poznawczych konsekwencji przedstawia Tali Sharot (2012):

Popular Posts